Pojekty Erasmus+ w Liceum Ogólnokształcącym w Psarach
Podsumowanie projektu Erasmus+ IHMB        

 

     Dnia 29 sierpnia 2019 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Psarach odbyło się uroczyste podsumowanie projektu Erasmus+ „IHMB”, który był realizowany w naszej szkole przez dwa lata.

Naszą uroczystość zaszczycili obecnością: pani wiceburmistrz Beata Bacior, pani dyrektor ZEAS Zofia  Cichowska, przewodniczący Komisji Oświaty p. Piotr Ciba, pani dyrektor SP w Psarach Klaudia Sosnowska oraz nauczyciele z okolicznych szkół, w tym Szkoły Podstawowej w Psarach i  LO w Kamienicy Polskiej.

    W projekt zaangażowana była młodzież szkół średnich z czterech krajów: Hiszpanii, Niemiec, Szwecji i Polski. Głównym tematem projektu było promowanie zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej wśród młodych ludzi. Szczegółowe cele to między innymi: wykształcenie wśród młodzieży nawyków zdrowego trybu życia, promowanie idei przyjaźni i  szacunku, promowanie znaczenia nauki języków obcych, motywowanie uczniów do podróżowania i poznawania innych krajów, tworzenie kontaktów i więzi między uczniami z czterech krajów, umożliwienie uczniom tworzenie nowych przyjaźni, wzmocnienie zaangażowania uczniów w życie szkoły, poprawa wyników nauczania. W trakcie dwóch lat trwania projektu odbyły się cztery mobilności o różnej tematyce sportowej: „Zawody Olimpijskie Erasmusa”, Hiszpania, marzec 2018, „Zawody Olimpijskie na łonie przyrody”, Polska, maj/czerwiec 2018, „Zimowe Zawody Olimpijskie Erasmusa”, Szwecja, styczeń/luty 2019, „Zawody Olimpijskie na wodzie”, Niemcy, maj 2019. Poza mobilnościami, we wszystkich szkołach odbywały się liczne działania projektowe: pozaprogramowe zajęcia sportowe, akcje promujące zdrowe nawyki żywieniowe, przygotowanie plakatów, wystaw i broszur o projekcie, prezentacje i filmy, kanał youtube o projekcie, zajęcia kulturalne, konkursy na logo, flagę i hymn projektu.

    Pan dyrektor Jarosław Kacorzyk, dzięki któremu nasza szkoła mogła uczestniczyć w projekcie i który był jego koordynatorem, przedstawił informacje o dwóch latach realizacji projektu. Młodzież uczestnicząca w projekcie przedstawiła prezentacje i filmy obrazujące każdą mobilność i, co najważniejsze, podzieliła się swoimi osobistymi refleksjami na temat uczestnictwa w działaniach i wyjazdach. Dla wszystkich nich doświadczenia i umiejętności zdobyte dzięki zaangażowaniu w projekt to korzyści, które procentować będą w dalszej edukacji i funkcjonowaniu w społeczeństwie.

 

Anna Musik

 prezentacjapanimusikjpg [300x225]

PREZENTACJA ERASMUS+ POBIERZ
l_erazmuspng [202x55]ihmbpng [137x86]er_leftpng [204x43]


PROJEKT ERASMUS+ IHMB: MOBILNOŚĆ W NIEMCZECH

 

W dniach 11 – 17 maja 2019 grupa 7 uczniów pod opieką dwóch nauczycielek Liceum Ogólnokształcącego w Psarach przebywała w Niemczech na mobilności w ramach projektu Erasmus+ IHMB. Tematem projektu jest zdrowy tryb życia i aktywność fizyczna i biorą w nim udział uczniowie z czterech krajów: Niemiec, Szwecji, Polski i Hiszpanii. Projekt realizujemy od dwóch lat i w czerwcu 2019 się skończy. Tematem mobilności w Niemczech były sporty wodne, ponieważ szkoła partnerska z Niemiec położona jest blisko Bałtyku. Do Berlina dotarliśmy w sobotę, 11 maja 2019, i pierwszy dzień spędziliśmy zwiedzając stolicę naszych zachodnich sąsiadów. Odbyliśmy długi spacer po Berlinie oglądając najważniejsze i najsłynniejsze miejsca: Bramę Brandemburską, Bundestag, siedzibę kanclerza, pozostałości muru berlińskiego, katedrę berlińską, muzeum terroru. Miasto będące mieszanką stylów architektonicznych: XIX – wiecznego, socrealistycznego i nowoczesnego, z XXI wieku, zrobiło na nas wielkie wrażenie. Drugi dzień uczniowie spędzili z goszczącymi rodzinami, zwiedzając okolice Rostocka, przebywając na plaży i  bawiąc się w wesołym miasteczku. W poniedziałek braliśmy udział w lekcjach niemieckiego, WF, fizyki i plastyki. Po oficjalnym przywitaniu przez Dyrekcję, uczniowie z czterech krajów ćwiczyli hymn olimpijski. Popołudnie spędziliśmy nad wodą, grając w siatkówkę plażową, minigolfa, a najodważniejsi – Paulina i Martin – szaleli na nartach wodnych. Kolejny dzień spędziliśmy na plaży i w morzu gdzie wszyscy, łącznie z nauczycielami, spróbowali surfingu, wiosłowania na desce i oczywiście grali w siatkówkę i się opalali. Nie przeszkodziła w tym wietrzna pogoda i niska  temperatura wody, ponieważ chroniły nas specjalne pianki. Następny dzień poświęcony był poznawaniu Rostocka: zwiedzaliśmy miasto i odwiedziliśmy jedno z najlepszych zoo w Europie, gdzie największe wrażenie zrobiły na nas niedźwiedzie polarne. Kolejny dzień przywitał nas deszczem i niską temperaturą, co nie przeszkodziło w nauce wiosłowania na dragon boat –  20-osobowych łodziach, i była to kolejna, niestety ostatnia już aktywność, która sprawiła nam ogromnie dużo radości. Wieczorem odbyło się tradycyjne, erasmusowskie „party”, gdzie nasi uczniowie świetnie się bawili i oczywiście spróbowali kolejny raz niemieckich przysmaków.

Pobyt w Niemczech, mimo zmiennej i wietrznej pogody, był niesamowitym doświadczeniem. Była to okazja do poznania nowych ludzi, poćwiczenia języków, poznania nowych kultur, i przede wszystkim spróbowania aktywności i sportów wodnych, które dla nas „szczurów lądowych” były szalenie atrakcyjne. W Niemczech spotkaliśmy się z dużą gościnnością rodzin, nauczycieli i Dyrekcji szkoły, za którą serdecznie dziękujemy.

Anna Musik i Dominika Cieślak
l_erazmuspng [202x55]ihmbpng [137x86]er_leftpng [204x43]

UCZNIOWIE LO W PSARACH NA ZIMOWYCH IGRZYSKACH OLIMPIJSKICH W SZWECJI
W RAMACH PROJEKTU ERASMUS+

             Na przełomie stycznia i lutego br. siedmioro uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Psarach wraz z opiekunami, Anną Musik i Jarosławem Kacorzykiem,  wzięło udział w kolejnym międzynarodowym spotkaniu młodzieży, które tym razem, zgodnie z harmonogramem realizowanego w naszej szkole projektu ERASMUS+ “Inclusion through a healthy mind and body”, odbyło się w Szwecji, w zaprzyjaźnionej szkole Upplands-Brogymnasiet, położonej w Kungsängen nieopodal Sztokholmu. Jako że głównym celem projektu jest — obok rozwijania znajomości języków obcych i poszerzania kontaktów międzynarodowych — promowanie aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia, również w Szwecji nasi uczniowie mogli poprawić swoją kondycję fizyczną, uczestnicząc w bardzo atrakcyjnych i perfekcyjnie przygotowanych Winter Olympic Games, czyli Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. 

Kungsängen, siedziba szkoły Upplands-Brogymnasiet, położone jest w historycznej prowincji Uppland, nad pięknym jeziorem Melar. Do oddalonego około 25 km Sztokholmu można dojechać m.in. szybką koleją podmiejską. Rytm życia w Szwecji, kraju tak nam bliskim pod względem geograficznym, biegnie zupełnie innym tempem niż w Polsce. Szwedzi wydają się być zrelaksowani i zdystansowani, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, a mimo to wszystko funkcjonuje doskonale. Potomkowie dawnych wikingów są dumni ze swojego kraju, historii narodu i jego osiągnięć — i rzeczywiście mają się czym pochwalić.    

Program mobilności, w której udział wzięli młodzi ludzie z Hiszpanii, Szwecji, Niemiec i Polski, był bardzo atrakcyjny: uczniowie brali udział m.in. w ciekawych grach integracyjnych na sali gimnastycznej w szkole, jeździli na łyżwach (tradycyjnych, ale także w ich ski-tourowej odmianie, zwanej Tripskate, bardzo popularnej w Szwecji), grali w hokeja, jeździli na nartach biegowych — w tej dziedzinie, dzięki treningowi przygotowawczemu na trasach Centralnego Ośrodka Sportu w Kubalonce, nasi uczniowie byli najlepsi pod względem kondycyjnym. Był też czas na interaktywne zwiedzanie Sztokholmu, w trakcie którego uczniowie, w międzynarodowych grupach, musieli wykazać się inwencją, m.in. w poszukiwaniu jak największej liczby pomników lwów — jednego z symboli tego miasta. W unikatowym w skali świata muzeum Wasa uczniowie odbyli podróż w przeszłość, podziwiając wspaniały królewski galeon — doskonale zachowany ogromny statek, który zatonął tuż po zwodowaniu w 1628 r.

Dla wielu uczniów najatrakcyjniejszym punktem programu był jednak całodniowy wyjazd do Romme — świetnie zorganizowanej stacji narciarskiej, położonej niedaleko znanego z mistrzostw świata w skokach narciarskich Falun. W szerokiej palecie tras narciarskich — od najprostszych zielonych, przeznaczonych dla początkujących, do wymagających sporych umiejętności czarnych — każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Nasi uczniowie świetnie sobie radzili na stoku, również ci, którzy nie mieli dużego doświadczenia — niech potwierdzeniem tych słów będzie fakt, że jeden z naszych uczniów zaczynał dzień na oślej łączce, a kończył, zjeżdżając długą trasą z samego wierzchołka góry.

Tydzień w Szwecji minął bardzo szybko — ani się obejrzeliśmy, kiedy nadszedł czas na pożegnalną imprezę w szkole. W drodze powrotnej do kraju zwiedziliśmy jeszcze położone nieopodal lotniska Skavsta zabytkowe miasteczko Nykoping.

Nasi uczniowie są bardzo zadowoleni z wyjazdu: przebywając cały tydzień u szwedzkich rodzin, mieli możliwość doskonalenia umiejętności komunikowania się w języku angielskim (Szwedzi są niemal dwujęzyczni — język angielski zna, i to biegle, prawie każdy), brali udział w bardzo ciekawych, inspirujących zajęciach w szkole, uczestniczyli w wielu formach rekreacji ruchowej, poznając przy tym nowe dyscypliny sportowe, zwiedzili stolicę Szwecji, poznali elementy kultury i historii tego dumnego narodu. W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować naszym szwedzkim przyjaciołom — szczególnie Stefanowi Lindbergowi z całą grupą współpracowników — za gościnne przyjęcie i bardzo atrakcyjny, perfekcyjnie zorganizowany program. Tack så mycket, Sverige!

Jarosław Kacorzyk, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Psarach


stopka_erazmuspng [648x49]


l_erazmuspng [202x55]ihmbpng [137x86]er_leftpng [204x43]

KOORDYNATORZY PROJEKTU ERASMUS+ NA SEMINARIUM KONTAKTOWYM W ALMERII

             Zgodnie z harmonogramem realizowanego w Liceum Ogólnokształcącym w Psarach projektu Erasmus+ “Inclusion through a healthy mind and body” koordynatorzy projektu, Anna Musik i Jarosław Kacorzyk, uczestniczyli w dniach 12 – 16 listopada br. w spotkaniu koordynatorów w hiszpańskiej Almerii. Dwuletni projekt, w którym biorą udział cztery szkoły średnie: hiszpańska, niemiecka, szwedzka i polska, minął niedawno półmetek. Nadszedł więc czas na dokonanie podsumowania pierwszego roku funkcjonowania projektu, omówienie zrealizowanych działań, w tym dwóch mobilności, które odbyły się w Hiszpanii i w Polsce, a także — a może przede wszystkim — szczegółowe zaplanowanie przyszłych zadań, w tym dwóch spotkań młodzieży, które odbędą się, jak ostatecznie postanowiono, w styczniu 2019 roku w Szwecji i w maju tegoż roku w Niemczech. Tematem projektu jest promowanie aktywności fizycznej, zdrowego trybu życia, rozwijanie znajomości języków obcych i poszerzanie kontaktów międzynarodowych.

Almeria jest położona na południowo-wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, nad samym morzem. To 200-tysięczne miasto z niewielką, ale bardzo urokliwą starówką zostało zbudowane na pustyni, w najbardziej nasłonecznionym regionie hiszpańskiej Andaluzji. Dziś, dzięki wciąż unowocześnianym technologiom pozyskiwania wody, w tym odsalania wody morskiej, stanowi największy ośrodek uprawy pomidorów i papryki w Europie, a może i na świecie. Tzw. greenhousy, czyli uprawy pod folią, zajmują całe kilometry kwadratowe powierzchni wokół miasta i jako jeden z nielicznych obiektów stworzonych ludzką ręką są widoczne z kosmosu, w skwarnym andaluzyjskim słońcu połyskując jak wielkie jezioro. Pomidory, które kupujemy w naszych supermarketach, również w 90% pochodzą z tego regionu — warto sprawdzić to przy najbliższych zakupach. Polacy rzadko odwiedzają położoną trochę na uboczu Costa del Sol Almerię, a szkoda, bo miasto to ma wiele do zaoferowania ciekawym świata podróżnikom.

W trakcie spotkania nie tylko ustalono terminy kolejnych mobilności i ich szczegółowe programy, ale także przedstawiono wyniki raportów rocznych, do złożenia których byli zobowiązani wszyscy koordynatorzy, omówiono zadania projektowe podejmowane w poszczególnych szkołach i nakreślono wizję ewentualnej dalszej współpracy. Większość czasu spędziliśmy w gościnnej szkole IES Sol de Portocarero, jeden dzień przeznaczony został na panel wymiany doświadczeń w zakresie edukacji włączającej, prowadzonej w różny sposób w Szwecji, Niemczech, Hiszpanii i Polsce — to spotkanie odbyło się w siedzibie władz oświatowych Almerii. Nauczyciele z poszczególnych krajów zaprezentowali przygotowane wcześniej prezentacje ilustrujące na kolejnych slajdach specyficzne uwarunkowania edukacji włączającej w systemach szkolnych różnych krajów europejskich.

Co dalej? Przed nami intensywne przygotowania do wyjazdu do położonej w Kunsangen nieopodal Sztokholmu szkoły Upplands-Bro. W dniach 28 stycznia – 1 lutego odbędą się tam WINTER OLYMPIC GAMES, w których wezmą udział wszyscy beneficjenci projektu. Pora zatem na szusowanie na nartach zjazdowych, wędrówki na nartach biegowych, jazdę na łyżwach, a kto wie — może i bardzo popularny w Szwecji curling? Informację o tym, jak uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Psarach spędzili erasmusowy tydzień w Szwecji, zamieścimy w kolejnych wydaniach “Wiadomości Ziemi Woźnickiej” i na stronie internetowej szkoły.

Jarosław Kacorzyk

stopka_erazmuspng [648x49]


l_erazmuspng [202x55]ihmbpng [137x86]er_leftpng [204x43]

Projekt ERASMUS+ w Liceum Ogólnokształcącym w Psarach:

PSARY'2018 — OLYMPIC SPORTS IN NATURE

 

Po niezapomnianym pobycie naszej młodzieży w hiszpańskiej Almerii, która odbyła się w marcu br., nadszedł czas na realizację drugiego punktu naszego projektu „Inclusion through a healthy mind and body”, tym razem w naszym kraju. W dniach 28 maja – 2 czerwca gościliśmy uczniów z partnerskich szkół w Hiszpanii, Szwecji i Niemiec, wraz z opiekunami i głównym koordynatorem wymiany: Alfredo Rodriguezem Valverde. W poniedziałek 28 maja, po odebraniu naszych zagranicznych przyjaciół z lotnisk w Pyrzowicach i Balicach, pojechaliśmy do Krakowa. Przemierzyliśmy tam Trakt Królewski, z jego największymi atrakcjami: Zamkiem Królewskim na Wawelu, ulicą Kanoniczą i Rynkiem. Zwiedziliśmy również krakowski Kazimierz. Drugi dzień przeznaczony był na trekking po Ojcowskim Parku Narodowym. Przepiękne widoki rekompensowały trudy wędrówki, a ponieważ upał dawał nam się we znaki, przyjemnie było schłodzić się w podziemnej „lodówce” — Grocie Łokietka. W środę, po wizycie w Starostwie Powiatowym w Lublińcu, gdzie uczniowie obejrzeli prezentację o naszym regionie i otrzymali pamiątkowe upominki od Starosty Joachima Smyły oraz jego współpracowników, był czas na warsztaty tańców ludowych w koszęcińskiej siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Po południu na szkolnym boisku w Psarach zorganizowaliśmy turniej sportowy, w którym prym wiodła ulubiona przez naszych uczniów piłka siatkowa. W najważniejszym meczu, w którym opiekunowie z różnych krajów zmierzyli się z międzynarodową reprezentacją uczniów, młodzi entuzjaści siatkówki musieli uznać wyższość swoich nauczycieli. Rewanżowe spotkanie odbędzie się w trakcie kolejnej wymiany młodzieży, w niemieckim Rovershagen. Czwartek był dniem przeznaczonym na rajd rowerowy. Około południa wyruszyliśmy spod szkoły w kierunku Zielonej, korzystając z bezpiecznego, poprowadzonego leśnymi duktami szlaku „Leśno Rajza”. Nad zalewem w Zielonej był czas na lody i tradycyjny śląski obiad z roladą, kluskami i modrą kapustą. I mimo że ambitne plany zwiedzania terenów zalanej kopalni Bibiela-Pasieki pokrzyżowały nam pomruki przetaczającej się wokół zalewu burzy, to i tak ten dzień był bardzo udany. Kolejny dzień — Dzień Dziecka — rozpoczęliśmy od zwiedzania wpisanej w 2017 roku na listę UNESCO Kopalni Zabytkowej w Tarnowskich Górach, która wywarła ogromne wrażenie na naszych gościach. Wielka w tym zasługa wspaniałych przewodników, którzy ze swadą opowiadali o życiu i ciężkiej pracy tarnogórskich gwarków. Po wizycie w Urzędzie Gminy w Woźnikach, gdzie Burmistrz Woźnik pan Alojzy Cichowski przedstawił naszym gościom sporo informacji o naszej gminie i przekazał pamiątkowe foldery, nadszedł czas na kolejny rodzaj aktywności sportowej — Archery Tag, czyli skrzyżowanie strzelania z łuku z paintballem. Ta niezwykle dynamiczna gra terenowa bardzo przypadła do gustu wszystkim uczestnikom wymiany. Realizowaliśmy różne scenariusze gry, a w ostatecznym starciu uczniowie kontra nauczyciele znowu górą byli przedstawiciele starszego pokolenia, co piszący te słowa odnotowuje nie bez satysfakcji (zmąconej nieco potężnymi zakwasami w następnym dniu ;) Pięć dni wypełnionych różnorodnymi zajęciami minęło bardzo szybko i przyszła pora na pożegnanie, w którym nie zabrakło łez. Zagraniczni goście  zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, byli zachwyceni naszą  gościnnością i bardzo wysoko oceniali atrakcyjność programu wymiany i jej organizację. Kolejne spotkania w ramach wymiany młodzieży odbędą się w przyszłym roku w niemieckim Rovershagen i szwedzkim Kunsangen niedaleko Sztokholmu i wezmą w nich udział również przyszli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Psarach. Z pewnością warto wziąć udział w tym projekcie, w całości finansowanym ze środków Unii Europejskiej.

Trudno przecenić wartości takiej wymiany młodzieży: to nie tylko możliwość praktycznego doskonalenia języka angielskiego i zrozumienie, jak bardzo jego znajomość jest potrzebna w dzisiejszych czasach, ale także poznawanie innych kultur, poczucie dumy z piękna naszej ojczyzny i rodzimych tradycji oraz nawiązywanie międzynarodowych przyjaźni. Nie bez znaczenia jest również zrozumienie, jak ważna w życiu każdego człowieka jest aktywność fizyczna, fundament zdrowia każdego z nas.

Na zakończenie chciałbym podziękować wszystkim, bez których ta wspaniała inicjatywa nie byłaby możliwa: nauczycielom z Hiszpanii, Niemiec i Szwecji, rodzicom, którzy gościli uczniów z tych krajów, oraz wszystkim nauczycielom Liceum, którzy aktywnie włączyli się w realizację projektu, m.in. pani Magdalenie Gojowczyk z mężem Sebastianem, pani Marzenie Imiołczyk, pani Sandrze Płaczek, panu Pawłowi Jankowskiemu, panu Marcinowi Kucharskiemu oraz paniom Justynie Rabędzie i Gabrieli Musik. Szczególne słowa podziękowania kieruję na ręce pani Anny Musik, z którą de facto wspólnie ustalaliśmy program wymiany i realizowaliśmy większość jej punktów. Słowa podziękowania kieruję także do włodarzy powiatu i gminy: pana Joachima Smyły i pana Alojzego Cichowskiego, którzy okazali wiele gościnności naszej międzynarodowej grupie.

koordynator projektu

dyrektor LO w Psarach Jarosław Kacorzyk

 


l_erazmuspng [202x55]ihmbpng [137x86]er_leftpng [204x43]

UCZNIOWIE Z LICEUM W PSARACH NA WYMIANIE SZKOLNEJ W HISZPANII


             W dniach 17 – 24 marca 2018 r. grupa 9 uczniów i 2 nauczycieli z Liceum Ogólnokształcącego w Psarach wzięła udział w pierwszej mobilności zagranicznej realizowanej w ramach projektu Erasmus+ “Inclusion through healthy mind and body” IHMB, która odbywała się w Hiszpanii. Projekt, w którym biorą udział cztery szkoły średnie: hiszpańska, niemiecka, szwedzka i polska, potrwa  do czerwca 2019 r. i obejmuje cztery spotkania uczestników w różnych krajach. Tematem projektu jest promowanie aktywności fizycznej, zdrowego trybu życia, rozwijanie znajomości języków obcych i poszerzanie kontaktów międzynarodowych.

Pierwsze spotkanie młodzieży odbyło się w Almerii, położonej w największym i chyba najciekawszym  regionie Hiszpanii, Andaluzji, pełnej słońca, flamenco, bujnej roślinności i  zabytków. W regionie tym kultura hiszpańska miesza się z arabską, a liczne zabytki świadczą o tysiącletniej, burzliwej historii regionu.

Tematem przewodnim spotkania była aktywność fizyczna – zawody olimpijskie Erasmusa w lekkiej atletyce i grach zespołowych. Uczniowie z czterech krajów podzieleni byli na międzynarodowe drużyny, które zdobywały punkty w konkursie drużynowym i indywidualnym. Uczniowie rozgrywali mecze piłki ręcznej, nożnej, siatkówki, koszykówki i unihokeja oraz wzięli udział w zawodach lekkoatletycznych: biegach na krótkich i średnich dystansach, skokach wzwyż, w dal, rzucie oszczepem i pchnięciu kulą. Największą atrakcją i niesamowitym przeżyciem dla większości nas była wyprawa kajakami w,  wpisanym na listę UNESCO, Parku Narodowym Cabo de Gata, który obejmuje najpiękniejszy i najbardziej dziki fragment hiszpańskiego wybrzeża. Oprócz intensywnych zajęć fizycznych uczniowie zwiedzali zabytkowe miasta regionu: Almerię, Malagę i Grenadę, brali dział we wspólnych zabawach i spotkaniach, uczestniczyli w lekcjach angielskiego, matematyki, hiszpańskiego, greki, chemii. Wszystkie te działania sprzyjały poznawaniu nowych ludzi, odmiennych kultur i zwyczajów, integracji i wiązały się z koniecznością stałego posługiwania się językiem angielskim.

Wróciliśmy lekko opaleni,  pełni wrażeń, z nową wiedzą i umiejętnościami oraz podszkolonym angielskim. Teraz czas przygotowań do następnej mobilności, która będzie miała miejsce w naszej szkole, w maju. Kolejne wyjazdy, w których wezmą udział obecni i przyszli uczniowie naszej szkoły, odbędą się w następnym roku szkolnym. Na koniec pragniemy skierować słowa do naszych hiszpańskich przyjaciół: Muchas gracias, España. Te invitamos a Polonia!

Anna Musik i Jarosław Kacorzyk, koordynatorzy projektów Erasmus+

stopka_erazmuspng [648x49]logo_erasmus_ihmbjpg [644x126]

          W ramach międzynarodowego projektu Erasmus+ realizowanego w Liceum Ogólnokształcącym w Psarach staramy się poszukiwać różnych alternatywnych form rekreacji  sportowej. Jedną z takich form jest —  na razie mało znana w Polsce, ale już bardzo popularna w innych krajach, szczególnie w Stanach Zjednoczonych — dyscyplina Archery Tag. Czym jest Archery Tag? To rodzaj łucznictwa, czyli bardzo starej dyscypliny sportowej wywodzącej się z łowiectwa, przy czym jest to zupełnie bezpieczne strzelanie — strzały mają piankowe bądź gumowe zakończenia zamiast klasycznych grotów.

          Archery Tag jest połączeniem gry znanej wszystkim z czasów szkolnych, a mianowicie „zbijaka” z łucznictwem. Zasady gry przypominają paintball. Archery Tag to świetna zabawa i możliwość skutecznego odreagowanie stresu.  Mimo że pogoda nie była w pełni łaskawa, bawiliśmy się świetnie i wszyscy byli zwycięzcami .

 

Zdjęcia (link)

 

Jarosław Kacorzyk, koordynator projektu Erasmus+ 

logo_erasmus_ihmbjpg [644x126]

W roku szkolnym 2017/2018  w naszym Liceum realizowane będą dwa projekty w ramach programu Erasmus+: Mobilność kadry edukacyjnej, w ramach Akcji KA1, oraz projekt Partnerstwa strategiczne, w ramach akcji KA2. Pierwszy projekt, o nazwie „Mała szkoła - duże możliwości”, został napisany przez nas na wiosnę, oceniony pozytywnie i otrzymaliśmy grant. Projekt ma na celu poprawę jakości pracy naszej szkoły przez udział nauczycieli  w mobilnościach zagranicznych takich jak kursy i szkolenia, w trakcie których podniesiemy własne kompetencje zawodowe. Projekt będzie trwał półtorej roku, weźmie w nim udział większość nauczycieli naszego LO i w jego ramach wyjedziemy na szkolenia metodyczne, językowe i „job shadowing”, czyli obserwacje zajęć w szkołach hiszpańskiej i węgierskiej.

 Drugi projekt dotyczy międzynarodowej współpracy czterech szkół średnich: hiszpańskiej, niemieckiej , szwedzkiej i naszego LO. Tematem projektu, który potrwa dwa lata jest zdrowy tryb życia i aktywność  fizyczna i weźmie w nim udział 18 uczniów z naszej szkoły, którzy wyjadą do Szwecji, Niemiec i Hiszpanii. Projekt ma na celu współpracę młodzieży z różnych krajów UE w promowaniu aktywności fizycznej i prozdrowotnych nawyków, rozwijanie kontaktów międzynarodowych i podniesienie znajomości języków obcych, zwłaszcza języka angielskiego. Działania projektowe to między innymi seminaria na temat zdrowego odżywiania, „zawody olimpijskie”, warsztaty rękodzieła, konkursy literacki i fotograficzny.

Więcej szczegółowych informacji na temat projektów już wkrótce na naszej stronie.

koordynatorzy projektów: Anna Musik i Jarosław Kacorzyk

plakat_erasmusjpg [1024x577]

20171002_131152jpg [1024x576]