logo_pnwmpngpagespeedceprd34rkdetpng [583x100]

 

SPRAWOZDANIE Z WYMIANY UCZNIOWSKIEJ Liceum Ogólnokształcące w Psarach – Domgymnasium w Merseburg WRZESIEŃ 2019 r.

 

 Kolejna - już osiemnasta - wymiana uczniowska pomiędzy Liceum Ogólnokształcącym w Psarach a Domgymnasium w Merseburgu odbyła się w dniach od 23 do 28 września, tym razem w Polsce. W wymianie uczestniczyło trzydziestu uczniów oraz czterech opiekunów.

W poniedziałek około godziny 17.00 przybyło do naszego liceum 15 uczniów oraz dwóch opiekunów z Niemiec. Po przywitaniu przez koordynatora wymiany, poczęstunku, rozmowach oraz zapoznaniu się z planem programu na cały okres pobytu, nasi uczniowie zabrali swoich partnerów z Niemiec do swoich rodzin.

Następnego dnia uczniowie oraz opiekunowie z Niemiec zostali oficjalnie przywitani przez dyrektora, całe grono pedagogiczne oraz uczniów naszej szkoły. Uczestnicy wymiany wzięli udział w zajęciach językowych, później był czas na gry oraz zabawy integracyjne na sali gimnastycznej mające na celu przełamać nieśmiałość oraz barierę językową. Projekt został nazwany 3xS, czyli Spiel, Sport i Spaß (gry, sport, zabawa). Po grach i zabawach ruchowych uczniowie obejrzeli prezentację Geschichte unserer Schule, która przybliżyła gościom historię naszej szkoły oraz przedstawiła projekty, w których w ostatnim czasie braliśmy udział. Prezentacja zakończyła się krótkim quizem. Następnie uczniowie otrzymali zadanie, które polegało na narysowaniu swojego partnera szkolnego, po czym przy użyciu specjalnego urządzenia do robienia plakietek wykonali własnoręczne pamiątki, którymi później się wymienili. W godzinach popołudniowych uczniowie oraz opiekunowie pojechali do Kochanowic na obiad oraz, tradycyjną już dla naszej wymiany, grę w kręgle.

W środę rano przybyliśmy do Łodzi. Zwiedzanie miasta zaczęliśmy od ulicy Piotrkowskiej, długiej na około 5 kilometrów, i podziwialiśmy m.in. słynne na całą Polskę murale. Po drodze zatrzymaliśmy się przy Ławeczce Tuwima, pomniku najsłynniejszego łódzkiego poety okresu międzywojennego i powojennego, a następnie przy Fortepianie Rubinsteina, upamiętniającym jednego z najwybitniejszych polskich pianistów. Widzieliśmy również Kufer Reymonta - pomnik Władysława Reymonta, który przedstawia wybitnego polskiego powieściopisarza, laureata Nagrody Nobla. Młodzież miała okazję zobaczyć jeszcze wiele innych pomników, takich jak: Twórcy Łodzi Przemysłowej, Fotel Jaracza, Lampiarza, Misia Uszatka. Zwiedzając ulicę Piotrkowską, weszliśmy również w jedną z wielu uliczek, w tak zwany Pasaż Róż, który wprowadził wszystkich w zachwyt. Było to podwórko jednej z kamienic wyłożone maleńkimi lusterkami. Następnie udaliśmy się do słynnej Manufaktury, zwiedzając po drodze Pałac Izraela Poznańskiego. Później uczniowie brali udział w warsztatach, które miały miejsce w Centrum Nauki Experymentarium. W tym miejscu uczniowie, wykonując doświadczenia z różnych dziedzin nauki, mieli okazję uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące zjawisk, które do tej pory były dla nich niezrozumiałe.

W kolejnym dniu pojechaliśmy do Woźnik. W ratuszu przywitała nas pani wiceburmistrz Beata Bacior, następnie mieliśmy okazję wysłuchać prezentacji dotyczącej historii oraz kultury Woźnik. Po zrobieniu okolicznościowego zdjęcia pod fontanną na Rynku udaliśmy się do Koszęcina - do Pałacu oraz siedziby Zespołu Pieśni i Tańca im. Stanisława Hadyny. Na warsztatach tanecznych uczniowie mieli okazję nauczyć się kroków do „Trojaka” pod okiem profesjonalnego instruktora tańca ludowego. Był też czas na zwiedzanie pałacu i poznanie historii Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, dumy naszego regionu i całego kraju.

W piątek rano pojechaliśmy do Częstochowy. Naszą wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzania Jasnej Góry. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia stacji Drogi Krzyżowej, zabytków zgromadzonych w Skarbcu, zwiedzenia jasnogórskiej wieży. Dalszym punktem dnia był spacer wzdłuż alei. Był też czas na zakup pamiątek.
Ukoronowaniem całego programu była impreza pożegnalna w szkole. Tutaj nie zawiodła nasza przysłowiowa gościnność, uczniowie z Polski przynieśli mnóstwo pysznego tradycyjnego polskiego jedzenia. W bardzo sympatycznej atmosferze, przy suto zastawionych stołach odbyły się rozmowy, tańce oraz gry integracyjne.

W sobotę rano przed pożegnaniem i wyjazdem grupy niemieckiej, nasi uczniowie wręczyli uczniom z Niemiec prezenty w postaci zdjęć z tejże wymiany. Był czas  na podsumowanie wyników wymiany, a słowa podziękowania i życzenia spokojnego i bezpiecznego powrotu do domów złożył niemieckim gościom dyrektor szkoły pan Jarosław Kacorzyk. 

Wymiana była bardzo udana, odbyła się w miłej i sympatycznej atmosferze. Nasi uczniowie wymienili się adresami do korespondencji. Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do przygotowania i przeprowadzenia tej wymiany, w szczególności Fundacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz władzom naszej gminy: panu burmistrzowi Michałowi Aloszko oraz pani wiceburmistrz Beacie Bacior za okazaną życzliwość oraz wsparcie finansowe. Podziękowania kieruję również do dyrektora naszej szkoły pana Jarosława Kacorzyka oraz wszystkich nauczycieli, którzy włączyli się w działania związane z wymianą. Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie z młodzieżą z Merseburga, tym razem w Niemczech.

Magdalena Harwig-Nicpoń, koordynator wymiany polsko-niemieckiej w LO w Psarach 

 

 


 

NIEZAPOMNIANY CZAS W MERSEBURGU

Za nami niezapomniany czas pełen przygód - 6 dni, które spędziliśmy w ramach wymiany uczniowskiej ze szkołą partnerską Domgymnasium Merseburg w Niemczech. Wymiana obfitowała w wiele atrakcji i niespodzianek - wszystko po to, aby scalić relacje polsko-niemieckie, nawiązać nowe kontakty, poszerzyć horyzonty kulturowe, a także polepszyć umiejętności językowe.

3 czerwca br. niemiecka grupa przywitała nasz rozśpiewany autobus - niektórzy uczniowie przyjechali pełni obaw nowego doświadczenia, aby już w następnym dniu nie żałować pokonania tej bariery i chwalić gościnność niemieckich rodzin. Program wymiany był pełen różnych aktywności, niespodzianek i wycieczek. Wieczorem nie zabrakło czasu, w którym to uczniowie mogli przejąć inicjatywę i poczynić wspólne przedsięwzięcia.

Wśród wielu atrakcji znalazły się m.in.: projekt o prawach człowieka, przygotowany przez panią Tempelhof, który zakończył się licytacją poszczególnych praw i przypadł uczniom bardzo do gustu; warsztaty z garncarstwa, na których uczniowie tworzyli z gliny figury, kolczyki czy wisiorki. Ważnym punktem scalającym grupę były wspólne zabawy, tańczenie belgijki, śpiew, czy przebieranie się w stroje teatralne, aby móc poczuć się jak w bajce. W celu przybliżenia kultury naszych sąsiadów zorganizowane były liczne wycieczki. Mieliśmy okazję zwiedzić muzeum Bauhaus w Dessau, które obchodziło w tym roku swoje stulecie, a jego wystrój charakteryzował się prostotą kształtu i funkcjonalnością. Pobyt w Fachhochschule Merseburg przybliżył nam tamtejszy system nauki na uczelni i ofertę studiów. Ku uciesze uczniów zwiedziliśmy fabrykę czekolady Halloren w Halle - poznaliśmy historię i czekolady, i fabryki, a uczniowie wzięli udział w warsztatach tworzenia własnych pralinek. Aktywność ta szczególnie przypadła uczniom do gustu, a przez wzgląd na późniejszy obiad w postaci oryginalnej włoskiej pizzy okrzyknęli czwartkowy dzień „dniem dziecka”.

Wymiana uczniowska była przedsięwzięciem, dzięki któremu uczniowie mieli możliwość poznania nowej kultury, łamania stereotypów, nawiązania nowych kontaktów. Nie byłaby możliwa bez pomocy ze strony pana burmistrza Michała Aloszki oraz Fundacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, którym serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe i życzliwość. Pragniemy złożyć podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia tej wymiany, szczególnie panu dyrektorowi Jarosławowi Kacorzykowi, pani Magdalenie Gojowczyk, pani Sandrze Nawarze, pani Gabrieli Tempelhof oraz panu Klausowi Settowi. Nie możemy doczekać się kolejnego spotkania - już we wrześniu.


 KOLEJNA WYMIANA UCZNIOWSKA LO PSARY — DOMGYMNASIUM MERSEBURG

 

W dniach 22 - 27 października 2018 roku przyjechali do naszego liceum uczniowie z Domgymnasium w Merseburgu w ramach wymiany uczniowskiej. Po kilkunastu latach współpracy inicjator projektu ze strony niemieckiej, pan Klaus-Dieter Sett, zawitał u nas w charakterze kierownika po raz ostatni ze względu na wiek emerytalny. Kierownictwo projektu przejmie po nim pani Gabriela Tempelhof.

 

Wspólnie spędzony czas obfitował w wiele projektów, przedsięwzięć oraz wyjazdów integracyjnych, które przybliżyły gościom naszą kulturę. Pierwsza atrakcja — przeprowadzenie lekcji przez uczniów klasy II i III pod nadzorem pani Marzeny Imiołczyk — miała na celu przedstawienie śląskich tradycji oraz najważniejszych miejsc w naszym województwie. Połączyliśmy to z poczęstunkiem typowymi daniami śląskimi.

 

Kolejną inicjatywą integrującą uczniów było tradycyjne już wspólne gotowanie obiadu. Tym razem uczniowie zaserwowali zupę grzybową, zupę dyniową oraz naleśniki. Po bardzo smacznym posiłku uczniowie grali w siatkówkę przy muzyce.

Główny projekt, który uczniowie realizowali w trakcie całej wymiany, obejmował nagranie teledysku do wybranej piosenki - utworzono dwie grupy polsko-niemieckie, z których jedna nagrała klip wideo do fragmentu utworu Michaela Jacksona „Thriller”, natomiast druga grupa do utworu Maxa Giesingera „80 Millionen” (aby zobaczyć teledysk — kliknij link https://www.youtube.com/watch?v=npt2U-PcBK8).

Poza wymienionymi zadaniami program przewidywał liczne wycieczki i inne przedsięwzięcia. W środę mieliśmy okazję zwiedzić zamek w Bobolicach, a także wziąć udział w warsztatach w Osikowej Dolinie w Koziegłowach, które zaowocowały pięknymi dekoracjami świątecznymi wykonanymi z osiki. Czwartkowy wyjazd do Tarnowskich Gór był możliwością zwiedzenia Zabytkowej Kopalni Srebra, wpisanej na listę UNESCO, a także okazją do przeprowadzenia tradycyjnych rozgrywek w kręgle. W piątek miała miejsce wycieczka do Krakowa, gdzie uczniowie podziwiali Wawel, Drogę Królewską, a także zwiedzili Fabrykę Oskara Schindlera.

W sobotę przed pożegnaniem gości z Niemiec miały miejsce projekcje teledysków. Obydwie grupy podeszły do zadania bardzo kreatywnie i świetnie sobie z nim poradziły.

Wymiana odbywała się w miłej i życzliwej atmosferze. Była bardzo udana, a nasi uczniowie mają stały kontakt z uczniami z Niemiec. Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia tejże wymiany, szczególnie Fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, panu dyrektorowi LO Jarosławowi Kacorzykowi i panu burmistrzowi Alojzemu Cichowskiemu za okazaną życzliwość i wsparcie finansowe. Już nie możemy doczekać się następnego spotkania — tym razem wiosną 2019 r. w Merseburgu.

Sandra Płaczek, koordynator wymiany polsko-niemieckiej
 w Liceum Ogólnokształcącym w Psarach


 

Wymiana uczniowska LO Psary - Domgymnasium Merseburg

 

 

W dniach 16-21 kwietnia 2018 roku odbyła się kolejna wymiana uczniowska Liceum Ogólnokształcącego w Psarach ze szkołą partnerską Domgymnasium Merseburg, która miała miejsce w Niemczech. Program był bardzo bogaty, przewidziane były dwie całodniowe wycieczki: do Lipska i Weimaru, a także liczne projekty, mające na celu poznanie kultury naszych sąsiadów oraz rozwinięcie przyjaźni między uczniami obydwu nacji.

We wtorkowy wyjazd do Lipska podziwialiśmy i zwiedziliśmy m.in. Pomnik Bitwy Narodów, Muzeum Zeitgeschichtliches Forum Leipzig, gdzie wystawa dotyczyła tematu designu, połączenia formy i użyteczności m.in. utensyliów kuchennych w czasach NRD, a także mieliśmy chwilę na refleksję przy monumencie Jahrhundertschritt, symbolizujący krok w przyszłość. Czwartkowy wyjazd do Weimaru dał nam możliwość poznać obydwa oblicza tego miasta: w pierwszej kolejności zwiedziliśmy niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Buchenwald, a następnie Dom Goethego oraz Muzeum Narodowe Goethego, gdzie zaciekawiły nas mniej znane pasje poety, takie jak: geologia, mineralogia, malarstwo czy psychologia kolorów.

Ważnymi i ciekawymi punktami programu były projekty realizowane w grupach polsko-niemieckich. Jednym z przedsięwzięć było wspólne ugotowanie obiadu - grupy zajęły się: przygotowaniem makaronu, sosu bolognese, deseru a także udekorowaniem sali. Warto wspomnieć, że uczniowie nie użyli półproduktów, lecz gotowali dania od podstaw, a projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem i ukazał się szerokim artykułem w lokalnej gazecie. Innym zadaniem było zbudowanie papierowych mostów między ławkami i wybranie najsolidniejszego i najładniejszego. Uczniowie wzięli ponadto udział we wspólnych śpiewach oraz polsko-niemiecko-angielskiej lekcji o filmach, która ukazała najpierw wspólny mianownik, a następnie rozbieżność na płaszczyźnie językowej. Mieliśmy także możliwość zobaczyć po raz pierwszy różnice kulturowe w świętowaniu ostatniego tygodnia nauki abiturientów, gdzie w Domgymnasium Merseburg wiąże się to z tematycznymi przebierańcami przez cały tydzień, zakończone w piątek zabawami na dworze, balonami i  polewaniem wodą oraz farbami.

W czasie pobytu mieliśmy okazję zwiedzić piwnice w Merseburgu oraz muzeum poświęcone dziełom artysty Willi Sitte, a także niemieckiemu nazistowskiemu obozowi zagłady w Treblince. Zwieńczeniem naszego spotkania był grill przy muzyce połączony z grą w koszykówkę. Mamy nadzieję, że znajomości, które nasi uczniowie nawiązali w Niemczech będą pielęgnowane i zostaną na długo.

            Wymiana uczniowska nie byłaby możliwa bez pomocy ze strony Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz wsparcia pana Burmistrza Alojzego Cichowskiego, któremu serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe i życzliwość.

Sandra Płaczek - kierownik i opiekun wycieczki

Marcin Kucharski - opiekun wycieczki


 

 

WYMIANA UCZNIOWSKA LO PSARY - DOMGYMNASIUM MERSEBURG

 

Kolejna wymiana uczniowska, w której udział wzięli uczniowie naszego Liceum Ogólnokształcącego w Psarach oraz Domgymnasium Merseburg, miała miejsce w Niemczech. Wymiana odbyła się w dniach 15 - 20 maja i był to bardzo udany wyjazd.

W poniedziałek po przyjeździe zostaliśmy przywitani przez nauczycieli, rodziców i uczniów biorących udział w wymianie. Po poczęstunku i zapoznaniu uczniowie pojechali do rodzin goszczących.

W następnym dniu po oficjalnym przywitaniu przez pana dyrektora Steffena Rahausa miało miejsce zaprezentowanie dyplomu 15-letniej współpracy partnerskiej naszych szkół ufundowanego przez PNWM. Dyplom ten został umieszczony przy posadzonym przed dwoma laty drzewie upamiętniającym współpracę naszej młodzieży. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie gospodarstwa agroturystycznego. Uczniowie po zapoznaniu się z obiektem zostali podzieleni na trzy grupy, z których każda brała udział w projektach: gotowania obiadu, majsterkowania z użyciem m.in. drewna oraz wspólnych grach i zabawach.

W kolejnym dniu mieliśmy okazję podziwiać Lipsk, a w nim m.in.: największy tzw. dworzec czołowy w Europie, restaurację Auerbachs Keller, w której miała miejsce jedna ze scen „Fausta” Goethego, Kościół św. Mikołaja, gdzie początek miały pokojowe rewolucje w 1989, Kościół św. Tomasza, w którym działał Johann Sebastian Bach. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Zeitgeschichtliches Forum w Lipsku, w którym dowiedzieliśmy się sporo o historii NRD i upadku komunizmu.

W czwartek uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach, a następnie zwiedziliśmy Merseburg. Szczególne wrażenie wywarła na nas ponadtysiącletnia katedra Merseburger Dom. Kolejnym punktem programu był wyjazd nad jezioro Geiseltalsee do Neumark, które objechaliśmy kolejką. Mieliśmy też okazję podziwiać tamtejszą winnicę. Po powrocie do Merseburga czekały nas gry i zabawy na boisku szkolnym.

W piątek rano pożegnaliśmy się z rodzinami, które nas gościły, i wyjechaliśmy do Luppenau, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach bębniarskich i w projekcie Nowe drogi. Zobaczyliśmy film The flight of birds, którego tematem były następstwa zdrowotne kolejnych pokoleń Kurdów po ataku Saddama Husajna bronią chemiczną, mające miejsce w 1988 roku. Przed zaprezentowaniem filmu uczniowie wzięli udział w dyskusji celem wprowadzenia do tematu. Po filmie mieliśmy okazję porozmawiać z jego autorem, irańskim filmowcem Rasoulem Pourmoradim. Kolejną część dnia uczniowie spędzili, grając w szachy i różne gry planszowe, a po grillowaniu był czas na wspólne śpiewanie, a nawet na tańce.

W sobotę po śniadaniu, dyskusji na temat projektów oraz propozycji na kolejne wymiany nadszedł czas na pożegnanie i powrót do domu.

Uczniowie bardzo dobrze wspominają wymianę i nie mogą się doczekać kolejnej. Nasze przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez pomocy ze strony Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz wsparcia pana Burmistrza Alojzego Cichowskiego, któremu serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe i życzliwość.

Opiekunowie: Sandra Płaczek, koordynator wymiany polsko-niemieckiej LO w Psarach, oraz Anna Musik


 

 

Wymiana uczniowska Psary — Merseburg

 

W dniach od 26 września do 1 października 2016 roku odbyła się już piętnasta wymiana uczniowska pomiędzy Liceum Ogólnokształcącym w Psarach a Domgymnasium w Merseburgu, w którym uczestniczyło 24 uczniów oraz 5 nauczycieli. Tym razem to my gościliśmy uczniów z Niemiec.

W poniedziałek około godziny 1630 przybyło do naszego liceum 12 uczniów oraz 3 opiekunów. Po przywitaniu przez pana dyrektora Jarosława Kacorzyka, poczęstunku, pogawędce oraz zapoznaniu się z programem, polscy uczniowie zabrali swoich partnerów z Niemiec do swoich rodzin.

Kolejny dzień poświęcony był bliższemu poznaniu uczniów oraz zwiedzaniu ciekawych miejsc naszej gminy. Po oficjalnym powitaniu gości przez dyrektora i całe grono pedagogiczne, uczniowie brali udział w grach integracyjnych, przełamując początkową nieśmiałość oraz bariery językowe. Następnie zostali podzieleni na dwie polsko-niemieckie grupy i wprowadzono ich do zadania, które należało wykonać w trakcie wymiany — nakręcenie oryginalnego filmu na temat: Tak różni, a tak podobni: przyjaźń pomimo różnic i odległości. Dalszym punktem dnia było zwiedzanie okolicy: spacer krajoznawczy wokół pałacu w Czarnym Lesie, zwiedzenie kościoła pod wezwaniem św. Jakuba Starszego Apostoła w Lubszy, wieży widokowej oraz kościoła św. Walentego w Woźnikach. Również pan burmistrz Alojzy Cichowski znalazł czas na uroczyste spotkanie z naszą grupą.

W środę rano przybyliśmy do Wrocławia, zwiedzając najpierw Muzeum Narodowe, a następnie Panoramę Racławicką, która wprowadziła wszystkich w zachwyt. Spacerując po Rynku Głównym, uczniowie mieli możliwość podziwiać Stary i Nowy Ratusz, pomnik hrabiego Aleksandra Fredry, a także szukać krasnali, których jest we Wrocławiu już 300. Następnie odwiedziliśmy zoo wraz z jedynym w swoim rodzaju oceanarium na świecie, poświęcone wyłącznie faunie Afryki.

Kolejny dzień spędziliśmy w siedzibie fundacji “Krzyżowej” dla Porozumienia Europejskiego, gdzie uczniowie brali udział w kilkugodzinnych warsztatach integracyjnych. Zapoznaliśmy się również z historią tego miejsca: właściciel majątku w Krzyżowej stworzył nieformalną grupę osób różnych światopoglądów i wyznań, które krytycznie odnosiły się do reżimu narodowo-socjalistycznego — był to tzw. Krąg z Krzyżowej. Podczas tajnych spotkań m.in. w Domu na Wzgórzu w Krzyżowej w latach 1942 - 1943 grupa spiskowców wypracowała plany powojennego porządku po spodziewanym upadku Niemiec. Ważnym wydarzeniem była Msza Pojednania w 1989 roku, na której to ówczesny kanclerz Niemiec Helmut Kohl i premier Polski Tadeusz Mazowiecki objęli się w czasie przekazania znaku pokoju, co przyjęto symbolicznie za początek współpracy między obydwoma krajami.

Ukoronowaniem wycieczki było zwiedzenie w piątek Zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu na poziomie 320, na którym wyrobiska są zbliżone do stanu pierwotnego. Następnie, w Tarnowskich Górach, rozegraliśmy w pogodnych nastrojach tradycyjny już turniej w kręgle pomiędzy trzema grupami: niemiecką, polską i niemiecko-polską, z których to ostatnia wygrała.

 W sobotę przed pożegnaniem i wyjazdem grupy niemieckiej miały miejsce projekcje filmów i wybór najlepszego. Obydwie grupy zadały sobie wiele trudu i świetnie sobie poradziły z tym zadaniem.

Wymiana była bardzo udana, odbywała się w miłej i życzliwej atmosferze, a znajomości polsko-niemieckie nie zakończyły się w chwili rozstania, gdyż uczniowie wymienili się danymi kontaktowymi. Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia tej wymiany, szczególnie Fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży i panu burmistrzowi Alojzemu Cichowskiemu za okazaną życzliwość i wsparcie finansowe. Już nie możemy doczekać się następnego spotkania — tym razem w Merseburgu.

Sandra Płaczek

 

Na zdjęciach: uczestnicy wymiany wraz z opiekunami przed szkołą w Psarach i na schodach pałacu w Krzyżowej


 

W tym roku dostaliśmy dofinansowanie do wymiany uczniowskiej w wysokości 5822,98 zł z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Wymiana uczniowska Psary — Merseburg

 

W dniach od 26 września do 1 października 2016 roku odbyła się już piętnasta wymiana uczniowska pomiędzy Liceum Ogólnokształcącym w Psarach a Domgymnasium w Merseburgu, w którym uczestniczyło 24 uczniów oraz 5 nauczycieli. Tym razem to my gościliśmy uczniów z Niemiec.

W poniedziałek około godziny 1630 przybyło do naszego liceum 12 uczniów oraz 3 opiekunów. Po przywitaniu przez pana dyrektora Jarosława Kacorzyka, poczęstunku, pogawędce oraz zapoznaniu się z programem, polscy uczniowie zabrali swoich partnerów z Niemiec do swoich rodzin.

Kolejny dzień poświęcony był bliższemu poznaniu uczniów oraz zwiedzaniu ciekawych miejsc naszej gminy. Po oficjalnym powitaniu gości przez dyrektora i całe grono pedagogiczne, uczniowie brali udział w grach integracyjnych, przełamując początkową nieśmiałość oraz bariery językowe. Następnie zostali podzieleni na dwie polsko-niemieckie grupy i wprowadzono ich do zadania, które należało wykonać w trakcie wymiany — nakręcenie oryginalnego filmu na temat: Tak różni, a tak podobni: przyjaźń pomimo różnic i odległości. Dalszym punktem dnia było zwiedzanie okolicy: spacer krajoznawczy wokół pałacu w Czarnym Lesie, zwiedzenie kościoła pod wezwaniem św. Jakuba Starszego Apostoła w Lubszy, wieży widokowej oraz kościoła św. Walentego w Woźnikach. Również pan burmistrz Alojzy Cichowski znalazł czas na uroczyste spotkanie z naszą grupą.

W środę rano przybyliśmy do Wrocławia, zwiedzając najpierw Muzeum Narodowe, a następnie Panoramę Racławicką, która wprowadziła wszystkich w zachwyt. Spacerując po Rynku Głównym, uczniowie mieli możliwość podziwiać Stary i Nowy Ratusz, pomnik hrabiego Aleksandra Fredry, a także szukać krasnali, których jest we Wrocławiu już 300. Następnie odwiedziliśmy zoo wraz z jedynym w swoim rodzaju oceanarium na świecie, poświęcone wyłącznie faunie Afryki.

Kolejny dzień spędziliśmy w siedzibie fundacji “Krzyżowej” dla Porozumienia Europejskiego, gdzie uczniowie brali udział w kilkugodzinnych warsztatach integracyjnych. Zapoznaliśmy się również z historią tego miejsca: właściciel majątku w Krzyżowej stworzył nieformalną grupę osób różnych światopoglądów i wyznań, które krytycznie odnosiły się do reżimu narodowo-socjalistycznego — był to tzw. Krąg z Krzyżowej. Podczas tajnych spotkań m.in. w Domu na Wzgórzu w Krzyżowej w latach 1942 - 1943 grupa spiskowców wypracowała plany powojennego porządku po spodziewanym upadku Niemiec. Ważnym wydarzeniem była Msza Pojednania w 1989 roku, na której to ówczesny kanclerz Niemiec Helmut Kohl i premier Polski Tadeusz Mazowiecki objęli się w czasie przekazania znaku pokoju, co przyjęto symbolicznie za początek współpracy między obydwoma krajami.

Ukoronowaniem wycieczki było zwiedzenie w piątek Zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu na poziomie 320, na którym wyrobiska są zbliżone do stanu pierwotnego. Następnie, w Tarnowskich Górach, rozegraliśmy w pogodnych nastrojach tradycyjny już turniej w kręgle pomiędzy trzema grupami: niemiecką, polską i niemiecko-polską, z których to ostatnia wygrała.

 W sobotę przed pożegnaniem i wyjazdem grupy niemieckiej miały miejsce projekcje filmów i wybór najlepszego. Obydwie grupy zadały sobie wiele trudu i świetnie sobie poradziły z tym zadaniem.

Wymiana była bardzo udana, odbywała się w miłej i życzliwej atmosferze, a znajomości polsko-niemieckie nie zakończyły się w chwili rozstania, gdyż uczniowie wymienili się danymi kontaktowymi. Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia tej wymiany, szczególnie Fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży i panu burmistrzowi Alojzemu Cichowskiemu za okazaną życzliwość i wsparcie finansowe. Już nie możemy doczekać się następnego spotkania — tym razem w Merseburgu.

Sandra Płaczek